#Hiszpański dla młodzieży – pakiet startowy

Oto moja propozycja dla trochę starszych dzieciaków, które chcą rozpocząć samodzielną przygodę z nauką języka Cervantesa. Do stworzenia tego pakietu startowego zmotywowała mnie moja bratanica, która zamarzyła, by za jakiś czas zrozumieć co śpiewają gwiazdy latino. Kurs hiszpańskiego rozpocznie we wrześniu, więc ja już teraz postanowiłam podarować jej odrobinę tego świata:)

Moim celem jest zainteresować, wciągnąć i dać przyjemność obcowania z językiem. Cieszę się, że jest to hiszpański, który jest mi tak bliski, ale najważniejsze jest, aby w tej 12-letniej młodej damie obudzić pasję do języków i poznawania świata.

Rozpoczynając poszukiwania odpowiednich materiałów miałam na uwadze fakt, aby włączyć do nauki wszystkie zmysły. Czytanie, słuchanie i wizualnie atrakcyjny przekaz. Nie udało mi się znaleźć materiałów przeznaczonych typowo dla młodzieży. Są albo dla dzieci, albo po prostu dla dorosłych. Nie ma nic po środku. Poszłam zatem w materiały dla dorosłych, dobierając je tak, by wszystko tworzyło zróżnicowaną, ale jednak spójną całość. Tak właśnie powstał mój pakiet startowy dla Amelii:).

hiszpanski dla mlodzieży

Książkę (200 str.):
– 39 ciekawych lekcji – poznaj słownictwo i podstawy gramatyki
– 1700 słów, wyrażeń i zdań przydatnych na co dzień – zrób zakupy, kup bilet, zapytaj o drogę
– teksty, dialogi, ciekawostki oraz słowniczek hiszpańsko-polski
– ćwiczenia utrwalające z kluczem odpowiedzi i rozdziały podsumowujące – ucz się aktywnie i trwale zapamiętuj

Wysokiej jakości nagrania:
– ponad 230 min nagrań native speakerów – poznaj hiszpańską wymowę
– nagrania z tłumaczeniami – powtarzaj za lektorem
– słuchaj i ucz się w drodze do pracy, na siłowni, w samochodzie

Program komputerowy:
– ćwiczenia interaktywne – utrwalaj i powtarzaj materiał
– gry językowe – nawet nie zauważysz, jak zapamiętasz słówka
– testy podsumowujące – dowiedz się, ile już umiesz
– wygodne generowanie playlist nagrań mp3 – twórz własne playlisty i zapamiętuj szybciej

  • Blondynka na językach. Hiszpański europejski. Książka z płytą CD – Beata Pawlikowska. 

Autorka tej publikacji pisze, że nie jest to podręcznik do nauki języka, a kurs rozmawiania. Absolutnie tak jest, jednak proszę nie traktujcie tego jak obietnicę;). Po sumiennym “przerobieniu” kursu  każdy będzie z pewnością bogatszy o sporą dawkę wiedzy, jednak do opanowania języka nadal będzie długa droga.

Egzemplarz, który wkrótce podaruję mojej bratanicy to książka, którą sama używałam kilka lat temu i mogę potwierdzić, że jest to propozycja bardzo … hmm… swobodna;). Dla osób, które zaczynają to świetna okazja, aby posłuchać, zapoznać się z wymową i melodią języka. Hiszpański lektor wymawia zdania bardzo powoli, dzięki czemu bez trudno można rozróżnić słowa i starać się je zapamiętać, bez poczucia frustracji. Na późniejszym etapie nauki, kurs może być dobrym pomysłem na powtórkę na przykład przed wakacjami w Hiszpanii.

Książka składa się z 28 rozdziałów tematycznych, np. En el hotel, El tiempo, La famila, El viaje, zaś każdy rozdział z kilku części (co daje możliwość dzielenia materiału). Lewa strona książki to zdania w języku polskim, zaś prawa – w języku hiszpańskim. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie patrzenie cały czas w słyszany tekst, jednak szybko należy utrudnić sobie zadanie i zasłonić prawą stronę:)

blondynka na językach 1

blondynka na językach (1)

blondynka na językach (3)

blondynka na językach (2)

  • płyta z muzyką:)

Ostatni hit list przebojów, dyskotek i innych radosnych zabaw. Wakacyjny miód na uszy spragnionych hiszpańskich rytmów. Barceloński przystojniak Alvaro Soler i jego płyta “Eterno agosto”.

Czy jest ktoś kto tego słyszał?:)

Albo tego?????

Już widzę jak Amelka tańczy do tej muzyki, skacze i cieszy się, że śpiewa w obcym języku. Kolejnym krokiem będzie tłumaczenie piosenek i śpiewanie ze zrozumieniem. Wprost nie mogę się doczekać, aby zobaczyć tę radość!

Czy to już wszystko???

Tak! Na początku nie można przesadzić. Gdy Amelka przeczyta książki, przejdzie obydwa kursy oraz wysłucha płytę 173 razy zdobędzie bardzo dobry fundament. I nawet jeśli będzie on jeszcze nieco chwiejny, to ziarno pasji i tak zacznie kiełkować;)

A ja przynajmniej będę wiedziała co kupować mojej bratanicy przez następne kilka lat;)

 

2 thoughts on “#Hiszpański dla młodzieży – pakiet startowy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s