New words October + lista słówek do pobrania

Tunio od jakiegoś czasu przynosi do domu coraz to nowe słowa po angielsku lub hiszpańsku. Ostatnio było big, big, big, strawberries, luna i ¡Qué calor!. Kiedy ja się cieszę i pytam co to znaczy, on z wielką duma powtarza i wyjaśnia – tak, żebym dobrze zrozumiała:). Dla niego nie ma znaczenia czy mówi to po angielsku, hiszpańsku czy po polsku. On po prostu ma radość, że poznał nowe słowo i może go używać.

Nie chciałabym jednak, aby słowa pojawiały się na dzień lub dwa i umykały, a tak niestety się dzieje. Aby pozostawały one z nami na dłużej musimy je używać w codziennych działaniach i sytuacjach.

Wpadłam więc na pomysł, aby każdego miesiąca poznawać i utrwalać 10 nowych wyrazów. Cały myk polega na tym, że słowa będą mocno związane ze specyfiką danego miesiąca, jego pogodą, świętami, wydarzeniami czy warzywami i owocami jakich dostarcza.

10 wyrazów to nie jest dużo, ale myślę, że dla 2-latka czy 3-latka, czy nawet starszego dziecka, które dopiero poznaje język obcy, będzie to optymalna ilość.

Dzisiaj w Wasze ręce oddaję pierwszy spis wyrazów na PAŹDZIERNIK. Umieszczam dwie wersje:

 1. słówka po angielsku
 2. słówka po angielsku i po hiszpańsku

Pobierz je, następnie wydrukuj i powieś w dobrze widocznym miejscu w Waszym domu. Może to być lodówka, tablica korkowa albo szafa w przedpokoju. Dowolne miejsce, które mijasz codziennie i jednym spojrzeniem je ogarniesz. Chodzi o to, aby najpierw słowa przyswoił rodzic, a później je stosował i zachęcał do tego dziecko.

Celowo w spisie słówek nie umieściłam obrazków. To zadaniem rodzica jest pokazać dziecku dane słowa lub wyrażenia. Jeśli uczymy się słowa dynia to nie z obrazka czy zdjęcia, a dotykając ją, wąchając, przygotowując z niej jakieś pyszności. Jeśli uczy się zwrotu Hace frio! to używamy go wychodząc na zewnątrz, doświadczając tego co się dzieje w pogodzie. Tylko dzięki temu Wasz maluch skojarzy słowo/ zwrot/ wyrażenie z daną sytuacją lub doświadczeniem.

Czy mam jakieś oczekiwania?

Dla nas to również dopiero start w ten eksperyment. Pewnie za jakieś 2-3 miesiące będę mogła ocenić czy przynosi jakieś rezultaty. Najważniejsze jest jednak, aby dobrze się przy tym bawić, aby nie zmuszać dziecka do używania danego słowa, obserwować z czym ma trudności i pomagać w opanowaniu nowości. Oczekuję jedynie bardziej użytecznego wprowadzenia języków obcych w naszą codzienność.

Czy rodzic musi świetnie znać język, aby wejść w ten eksperyment?

Nie musisz języka angielskiego czy hiszpańskiego na poziomie C1, ale powinieneś znać go na tyle dobrze, by swobodnie prezentować dziecku poszczególne zwroty. Dziecko będzie Cię słuchać bardzo uważnie, będzie powtarzać słowa po Tobie. Zadbaj więc o ładną wymowę.

W listach, które dla Was przygotowałam znajdują się zwroty i słowa. W punktach od 1 do 6 umieściłam krótkie zwroty/ zdania, które powinny pojawić się jako całość. To ważne, aby od razu uczyć całych zdań. Słowa umieszczone w punktach od 7 do 10 to tylko baza, na której możesz pracować. Z tymi słowami można stworzyć nieskończoną ilość zdać, więc kombinuj i wplataj je, wszędzie tam, gdzie tylko możesz:)

Zaufaj sobie i nie bój się przekazywać dziecku tego, co sam umiesz. Dzięki temu, że nowych słów Twój maluch nauczy się właśnie od Ciebie, nabierze to dodatkowej wartości. Przykład idzie z góry, a Ty Rodzicu jesteś najważniejszym nauczycielem swojej pociechy. Przynajmniej na początku:)

Jeśli rodzic uprawia sport to znaczy, że to jest ważne, że warto, że tak trzeba. Jeśli czytasz książki, dzieje się dokładnie to samo. Jeśli używasz danych słów, uczysz się języków obcych, Twoje dziecko będzie chciało tego samego. Użyj mocy, którą masz:)!

keep-calm-and-use-new-words-2

 

Powodzenia w nauce:)

Saludos,

Dusia

Advertisements

6 thoughts on “New words October + lista słówek do pobrania

 1. Moja córeczka uczy się angielskiego w przedszkolu i przynosi nowe słówka do domu 🙂 Ja niestety nie znam dobrze tego języka i nie chcę jej wprowadzać w błąd jeśli chodzi o wymowę. Pod tym względem to jest trudność.

  Like

 2. Tak, to prawda, jeśli nie czujesz się w miarę swobodnie w angielskim to lepiej nie prowadzić takich eksperymentów. Nie ma nic gorszego niż nauczenie dziecka źle. To się później może ciągnąć, no bo przecież “mama tak mówiła”.
  A Twoja córeczka uczy się w przedszkolu anglojęzycznym czy po prostu są zajęcia angielskiego?

  Like

 3. Dzięki, za motywujący wpis. Ja mam 2,5 roczną trasznie bystrą Zosię i 1,5 roczniaka który uczy się przy niej wszystkiego piorunem. Zacznę wprowadzać angielski.

  Like

  1. Wow, super, bardzo Cię cieszę:) nie ma nic lepszego w pisaniu niż świadomość, że kogoś do czegoś inspirujesz:). Zachęcam Cię bardzo do wprowadzania angielskiego, to zupełnie nie boli (wręcz przeciwnie, może dać mnóstwo radości i śmiechu), a dzieci kiedyś za to podziękują:)

   Like

 4. Angielski mam już opanowany- skończyłam filologię angielską i od ponad 4 lat udzielam korepetycji 😉 Przyjazna lista, fajnie byłoby się jeszcze nauczyć tej wersji hiszpańskiej. A czy jest szansa, by przy hiszpańskich słowach podać również jak to wymawiać? Chętnie zacznę naukę tego (podobno) prostego języka 😉 Pozdrawiam! Like poleciał 😉

  Like

  1. Aga-Śnieżynka, więc Ty zdecydowanie nie musisz korzystać z listy, chyba, że jedynie po to, by mieć kontrolę nad wprowadzanymi słowami. Co do Twojego pytania – myślę, że najlepiej dla Ciebie będzie skorzystać ze słowników internetowych z wymową np. pons. A czy hiszpański jest prosty… Ech, gdyby tak było:). Wiele osób uważa, że tak faktycznie jest na początku, wymowa też nie jest trudna. Później, jak w każdym języku, zaczynają się schody, których końca nie widać;). Może kiedyś o tym napiszę… ;). Dzięki za lajka!

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s